MHD pro seniory za stovku, doprovod předškoláků zdarma

Pavlina Springerova | 13. 9. 2022

MHD pro cestující nad 65 let pouze za sto korun na rok, jízdné pro doprovod dětí do 6 let zadarmo.

Tato opatření v rámci městské hromadné dopravy plánuje pro obyvatele krajského města zavést koalice Hradeckého demokratického klubu a TOP 09 s podporou Hradeckých patriotů a LES, pokud se po zářijových komunálních volbách ujme vedení hradecké radnice.

„Cestování městskou hromadnou dopravou musí být vždy levnější než doprava autem. Proto musí město zajistit lákavou nabídku, kterou budou lidé ve městě chtít opravdu využívat. Cena nesmí být pro naše obyvatele překážkou, která je od nástupu do městského autobusu odradí,“ uvedla Pavlína Springerová (HDK), která za koalici HDK a TOP 09 kandiduje na první hradeckou primátorku.

Tyto změny by měly rozšířit výhody využívání městských linek o další skupinu aktivních seniorů a logicky také o rodiny s dětmi. Dosud cestují po Hradci zdarma jako doprovod pouze rodiče dětí do dvou let. „Tyto kroky souvisí s naším úsilím pomoci k pohodlnějšímu životu v Hradci pro aktivní seniory, zároveň chceme do MHD dostat více rodičů s dětmi,“ doplnila Pavlína Springerová.

HDK a TOP 09 vedle toho plánuje posílit frekvenci linek MHD do okrajových částí města či vybudovat nové zastávky na potřebných místech, tedy tam, kde po nich obyvatelé volají.

Hradec Králové čelí v posledních málo letech nebývalým problémům způsobeným nadměrnou automobilovou dopravou. Město dusí zácpy, které se vyskytují především v dopravních špičkách a přenášejí se z ucpaných hlavních dopravních tepen i do některých dříve méně frekventovaných míst.

„Městský prostor není možné stále nafukovat. Cestou z této krize je vedle zatraktivnění a s tím spojeným větším využíváním MHD, také podpora rozvoje městské cyklistiky i vytvoření moderního parkovacího systému. Dnes v těchto oblastech Hradci ujíždí vlak,“ doplnila Pavlína Springerová. 

Tyto kroky by měly zlepšit životní prostředí ve městě a zároveň zajistit větší bezpečnost chodců i cyklistů. „Komunální volby jsou obrovská příležitost, jak dopravu ve městě změnit k lepšímu: modernizovat město a vytvořit podmínky pro zklidnění dopravy, která neštve chodce, cyklisty ani řidiče. Pro cyklisty nemůže být stresující zkušeností přejet z Kuklen na Slezské Předměstí. K takové změně je ale potřeba odvaha, porozumění problému a realizace bezpečných tedy oddělených cyklostezek, které jsou vzájemně propojené a nevedou cyklisty na křižovatkách pod kola aut.“ uvedl Lukáš Řádek (TOP 09), dvojka na kandidátce koalice HDK a TOP 09.

koalice hdk a top 09 s podporou hradeckých patriotů a liberálně ekologické strany
4