Springerová: Na konci ledna by Hradec mohl mít rozpočet

Pavlina Springerová | 11. 1. 2022

Do konce letošního ledna by Hradec Králové mohl mít konečně rozpočet pro rok 2022.

Cestu z rozpočtového provizoria, ve kterém samospráva krajského města uvízla, hledá od Nového roku vyjednávací tým složený ze zástupců vedení radnice i zástupců opozičních klubů. Po posledním jednání, které se uskutečnilo v pondělí 10. ledna odpoledne, se zdá, že zastupitelé společnou řeč najdou. Rozpočet na letošní rok se na posledním loňském jednání hradeckého zastupitelstva nepodařilo hradecké radnici protlačit, správa majetku či investice města se tak ocitly ve výjimečně svízelné situaci.

Návrh rozpočtu, jehož původní verzi jsme koncem prosince odmítli, bude nově počítat s navýšením finanční podpory pro školy či kulturní organizace o pět procent. Na pokrytí výdajů vyplývajících z aktuální energetické krize vznikne rezerva ve výši dalších více než 24 milionů korun. Tato rezerva bude dále navýšena v rámci finančního vyrovnání roku 2021. Právě absence jakékoli ekonomické přípravy na úhradu zvýšených cen energií byly jednou z několika závažných výhrad, které jsme k původnímu návrhu rozpočtu měli,“ sdělila Pavlína Springerová, která ve vyjednávacím rozpočtovém týmu zastupuje opoziční Hradecký demokratický klub (HDK).

Nově by letošní hradecký rozpočet měl počítat s navýšením peněz také na projekty v sociální oblasti, 10 milionů korun by v něm mělo být připraveno na pokrytí dopadů spojených s covidovou pandemií.

Z nedočerpaných rezerv loňského roku se podařilo najít přebytek 40 milionů korun. Dalších 30 milionů korun pak v roce 2022 nepůjde na nepřipravený projekt přestavby a přístavby zimního stadionu,“ doplnila Pavlína Springerová (HDK).

Cesta k rychlému schválení rozpočtu nebyla jednoduchá a vedení hradecké radnice si ji v některých ohledech komplikovalo samo. Opakovalo totiž některé chyby, které mu zastupitelé vytýkali a kvůli nimž návrh klíčového dokumentu obecních financí na konci loňského roku nepodpořili. Stěžovali si především na nedostatek informací či jejich nejednoznačnost či zmatečnost.

Primátorův náměstek Jiří Bláha měl například podle usnesení z posledního jednání zástupců politických klubů dodat do 6. ledna odůvodnění k investiční akci chystané na zimním stadionu. Dále měl dodat informaci o stavu rekonstrukce Benešovy třídy s důrazem na územní rozhodnutí a termíny realizace. Bohužel nedostali jsme od náměstka Bláhy žádný podklad,“ popsala průběh jednání Pavlína Springerová (HDK).

Bez řádně schváleného rozpočtu musí město hospodařit v provizoriu, které jeho vedení svazuje ruce při jeho správě nebo komplikuje investiční akce. Návrh rozpočtu, jako jeden z nejdůležitějších ekonomických materiálů každé obce, neprošel i proto, že vedení hradecké radnice se politicky rozpadlo a vládnoucí koalice ztratila v zastupitelstvu většinu. V novodobé historii Hradce Králové jde o výjimečnou situaci. Znovu se bude o rozpočtu 2022 pro Hradec hlasovat zřejmě na mimořádném jednání zastupitelstva 31. ledna.

 

koalice hdk a top 09 s podporou hradeckých patriotů a liberálně ekologické strany
4